Zanim przejdziemy do porównań warto zaznaczyć, że renta dożywotnia oferowana przez Fundusz Hipoteczny DOM działa w Polsce od 2008 roku, a od 2009 roku pierwsi polscy Seniorzy otrzymują z Funduszu świadczenia. W przypadku odwróconego kredytu hipotecznego – porównujemy na razie treść ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym, gdyż żaden z banków dotąd nie zdecydował się na oferowanie tego produktu klientom.
Co jest cechą wspólną renty dożywotniej i odwróconego kredytu hipotecznego? W obu przypadkach Senior otrzymuje od Funduszu Hipotecznego lub banku pieniądze, wypłacane co miesiąc lub w innych odstępach czasowych. Są to dodatkowe środki pieniężne, które Senior może wykorzystywać na dowolny cel.
Jakie są jednak różnice? Oferta Funduszy Hipotecznych gwarantuje dożywotnią wypłatę świadczeń z prawem dożywotniego zamieszkiwania w nieruchomości, co więcej – wypłacana renta podlega najczęściej waloryzacji.
W przypadku odwróconego kredytu hipotecznego warto zwrócić uwagę, że ustawa pozwala na wypłatę świadczenia jednorazowo, albo na rozbicie wypłaty na raty, np. miesięczne, ale tylko na określony w umowie okres. Zatem wypłata może ustać przed śmiercią kredytobiorcy (Seniora). Istotne są również inne aspekty. W przypadku Funduszy Hipotecznych, koszty związane z zawarciem umowy, czy też ze skompletowaniem potrzebnych dokumentów pokrywa z reguły Fundusz (chodzi m. in. o profesjonalną wycenę nieruchomości, weryfikację jej stanu prawnego, wpisy do ksiąg wieczystych). Niestety ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym pozostawia tę kwestię otwartą i strony umowy kredytowej muszą uzgodnić, czy te koszty poniesie bank, czy klient.
Podobnie jest z podwyżkami czynszu, podatkami, czy kosztami ubezpieczenia domu lub mieszkania. Te koszty w przypadku umowy z bankiem będzie pokrywał Senior, a w przypadku umowy z Funduszem, właśnie świadczeniodawca. Należy zwrócić uwagę, że szczególnie podwyżki tych opłat znacząco zmniejszają miesięczny budżet Emerytów. Dlatego osoba zawierająca umowę z Funduszem zyskuje podwójnie – nie tylko ma waloryzowane świadczenie, ale jeszcze nie martwi się o podwyżki czynszu.
Warto również zwrócić uwagę na różnicę w rozliczeniu ze spadkobiercami po zakończeniu umowy. W przypadku odwróconego kredytu hipotecznego spadkobiercy mogą spłacić kredyt po śmierci kredytobiorcy, Seniora, który korzystał z kredytu. W przypadku renty dożywotniej wszystkie korzyści wynikające z umowy przysługują Seniorowi, a spadkobiercy nie dziedziczą prawa do nieruchomości.