
Prezes Funduszu Hipotecznego DOM w zarządzie EPPARG
- 17 lipca, 2018 /
- Autor Piotr Jakubowski /
- Uncategorized
- 0
Robert Majkowski, prezes zarządu Funduszu Hipotecznego DOM, poza pełnionymi dotychczas obowiązkami, od 9 lipca pełni również funkcję członka zarządu EPPARG – European Pension & Property Asset Release Group.
EPPARG to europejska organizacja branżowa z siedzibą w Londynie, która wspiera dialog pomiędzy europejską branżą hipoteki odwróconej (equity release), instytucjami Unii Europejskiej i rządami poszczególnych krajów, dbając jednocześnie o stabilny oraz sukcesywny rozwój rynków w całej Europie. W zarządzie EPPARG zasiadają przedstawiciele największych instytucji europejskiego rynku hipoteki odwróconej m.in.: Steve Kyle z Wielkiej Brytanii, Claudio Pacella z Włoch, Lennart Grabe ze Szwecji, czy Pedro Pinto Coelho z Portugalii.
EPPARG angażuje się w wiele projektów, które dotyczą długofalowej polityki senioralnej poszczególnych państw. Zabiera głos w dyskusji na temat usług finansowych, ubezpieczeniowych, regulacji prawnych, norm etycznych. Dba nie tylko o promowanie rozwiązania jakim jest hipoteka odwrócona, ale również o identyfikowanie barier, które stoją na drodze do jej rozwoju. – To wielki zaszczyt dołączyć do zarządu organizacji, która dysponuje nie tylko ogromną wiedzą ekspercką, ale również realnym wsparciem potrzebnym do rozwoju usługi – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.
Wielka Brytania, w której działa organizacja, jest uważana za jeden z najbardziej rozwiniętych rynków hipoteki odwróconej na świecie. Rozwiązania typu equity release funkcjonują tam w różnych formach od blisko 30 lat. Roczna liczba nowych umów hipoteki odwróconej wzrosła tam z 27 563 tys. w 2016 roku, do 37 037 w 2017 roku, co oznacza przyrost na poziomie 34 proc. Łączna wartość środków finansowych uwolnionych w 2017 roku brytyjskim emerytom dzięki usłudze hipoteki odwróconej przekroczyła 3 miliardy funtów. Dawid Burrowes, Przewodniczący The Equity Release Council (ERC), brytyjskiej organizacji branżowej zrzeszającej podmioty z branży, powiedział, że coraz więcej Brytyjczyków zaczyna traktować produkty finansowe bazujące na hipotece odwróconej jako bezpieczne źródło dochodu na emeryturze.